Vše o koronaviru SARS-CoV-2 – 2. část – základní informace

Dovolte abych vám představil … koronavirus SARS-CoV-2. V dnešním článku najdete základní informace o tomto viru. Zároveň se dozvíte, jaký je rozdíl mezi SARS-CoV-2 a COVID-19 nebo třeba jaké další koronaviry existují.

Zdravím vás, jmenuji se White.

Jsem žádaným expertem na dezinfekce ve společnosti ADERA.

Mým posláním je likvidace nebezpečných plísní, bakterií a virů.

Také pro vás píšu tématické články, dnes o koronaviru SARS-CoV-2.

My jsme jedna rodina

Koronavirus je označení pro čtyři rody virů z čeledi Orthocoronavirinae. Mezi nejznámější koronaviry patří SARS-CoV (způsobuje onemocnění SARS), MERS-CoV (způsobuje onemocnění MERS) a konečně SARS-CoV-2 (způsobuje onemocnění COVID-19).

Koronavirus je zkrátka obecné označení, zatímco SARS-CoV-2 je název jednoho konkrétního viru, který způsobil pandemii v letech 2019–2020 a který je původcem respirační choroby COVID-19.

Koronaviry mohou u lidí vyvolat méně i více závažné onemocnění. Nejčastěji se přenáší vzduchem nebo kontaminovanými předměty. Mají široké spektrum hostitelů a může docházet i k mezidruhovému přenosu (mezi zvířaty a lidmi).

Původně byly koronaviry známé jako původci infekcí zvířat (drůbeže a jiných ptáků, skotu nebo třeba psů a koček). Od 60. let minulého století však byly objeveny i u lidských onemocnění. V polovině roku 2020 bylo známo 7 typů lidských koronavirů.

SARS-CoV-2 podrobněji

SARS-CoV-2 (někdy označovaný jako wuchanský koronavirus nebo 2019-nCoV) je druh koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19.

Poprvé byl zjištěn na konci roku 2019 v čínském městě Wu-chan. Odborné analýzy ukázaly, že SARS-CoV-2 patří do stejného druhu koronavirů jako SARS-CoV (koronavir způsobující onemocnění SARS).

Tento nový koronavirus se na začátku roku 2020 rozšířil nejprve po dalších čínských městech a následně prakticky po celém světě. V České republice byly první tři případy potvrzené 1. března – tedy necelé tři měsíce od doby, kdy se tento virus objevil v Číně.

11. března bylo rozšíření nemoci COVID-19 označené Světovou zdravotnickou organizací za pandemii.

Jak to všechno začalo

Epidemie onemocnění COVID-19, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV-2, začala na přelomu let 2019/2020 v čínském městě Wu-chan. V tomto městě se totiž začal objevovat stále větší počet pacientů s příznaky pneumonie neznámého původu.

Někteří z těchto pacientů pracovali na místním trhu se živými zvířaty a mořskými plody. Jedním z mnoha problémů takových trhů je, že syrové maso určené ke spotřebě zde přichází do kontaktu s živými zvířaty. Vědci ostatně již v minulosti varovali, že trhy se zvířaty odchycenými v přírodě (konkrétně netopýři) mohou být zdrojem vážné infekce.

Na základě testů několika pacientů bylo zjištěno, že jsou nakažení novým typem koronaviru. Jeho přenositelnost z člověka na člověka byla objevena po té, co onemocnělo několik zdravotníků, kteří pečovali o nakažené.

Během několika následujících týdnů se pak nový koronavirus postupně začal šířit nejen v Číně, ale také do všech ostatních kontinentů. Pro zajímavost jsem našel aktuální počet osob s laboratorně prokázaným onemocněním COVID-19 / uzdravených / zemřelých ke 24. 6. 2020:

Celosvětově

  • Osob s prokázaným onemocněním COVID-19: 9 361 469
  • Uzdravených: 5 047 420
  • Zemřelých: 479 910

V České republice

  • Osob s prokázaným onemocněním COVID-19: 10 650
  • Uzdravených: 7 555
  • Zemřelých: 339

Aktuální čísla můžete najít například na stránce www.worldometers.info/coronavirus/.

A co je to COVID-19?

COVID-19 je vysoce infekční onemocnění, kterou vyvolává nový koronavirus SARS-CoV-2. Hned v mém dalším článku se dozvíte, jak tato nemoc probíhá a jaké jsou její příznaky i možnosti léčby.

Do té doby … buďte zdrávi.

Jsem s vámi. White

Pan White™ je mistrem dezinfekcí ve společnosti ADERA. Nejčastěji ho potkáte, jak bojuje proti plísním, virům, bakteriím nebo houbám v obytných i komerčních prostorách. Volný čas věnuje psaní článků a péči o spokojenost klientů z Prahy i středních Čech. Používá telefon 608 823 309 a e-mail adera@adera.cz.

Přidat komentář:

Váš e-mail nebude zveřejněný. Všechna políčka jsou povinná.*
*
*

Pan White bloguje