Holubi u vás = nutná dezinfekce

Nebezpečný odpad produkují i obyčejní holubi. Na vašem balkoně, na parapetech oken, v lodžiích nebo třeba na půdě. V tomto textu jde o…trus! Holubí trus, který se stává hrozbou s označením: „infikovaný biologický materiál“. Chraňte si oči a sliznice, než pronikneme k tipům funkční ochrany.

Zdravím vás, jmenuji se White.

Jsem žádaným expertem na dezinfekce ve společnosti ADERA.

Mým posláním je likvidace nebezpečných plísní, bakterií a virů.

Také pro vás píšu tématické články, dnes o vyklízení holubího trusu.

Ptáci za všechny prachy

Holubi jsou přenašeči parazitů a znamenají pohromu nejen pro alergiky. Zapomeňte teď na vyšlechtěného poštovního holuba Armanda, který se stal letos z jara hitem internetu díky aukci s cenovkou 32 milionů korun. Bavíme se o pouličních holubech s přezdívkou okřídlené krysy.

Když u vás zahnízdí, je to průšvih. Vzpomínám si na jeden extrém. Byl to panelákový balkon o rozměru asi jeden metr na čtyři. Vynesli jsme odtud dvacet do půlky zaplněných 120litrových pytlů holubího odpadu. To je množství, které se běžně vyskytuje na půdě velikosti volejbalového hřiště.

V tomto textu vám prozradím něco ze své dezinfekční laboratoře, popíšu zkušenosti z našich zásahů a přidám vám tipy na ochranu před holuby. Navíc se dočtete, jak můžete ušetřit peníze a zároveň investovat do svého zdraví.

Fakt nebezpečná práce

Filmoví Muži v černém likvidovali nebezpečné mimozemšťany. Teď je ale pravý čas poznat skutečného muže v bílém. Moje práce je ještě drsnější – protivníci jsou chorobně miniaturní, ale o to nebezpečnější. Vím to nejlépe, protože když pro vás zrovna nepíšu odborné články, makám na dezinfekcích:

  • obytných prostor
  • potravinářských provozů
  • restaurací
  • sklepů a půd
  • sociálních zařízení
  • zdravotnických zařízení

Zásah na nádraží

Viděli jste mě ve videu z velkého zásahu na hlavním nádraží v Praze? Přivezl jsem do historické budovy celý tým mužů v bílém. Sám jsem na záznamu v čase 1:32.

Respirátor, ochranné brýle a rukavice – to je osvědčený trojlístek pro vyklízení po holubech. I podle hygieniků je nutné eliminovat kontakt kůže a sliznice s nebezpečným odpadem, který správně ani nesmí skončit v popelnici. Proto ostatně klientům radím, aby se do úklidu holubího trusu sami nepouštěli.

Klíšťata i štěnice

Úklid holubího trusu bez ochrany může provázet alergická reakce, která se obvykle projevuje jako zánět očí a sliznic. Nic, co byste chtěli. To vám garantuji jako expert na úklid po holubech. Prozradím vám zároveň možná víc, než jste chtěli vědět.

V přítomnosti holubů se téměř vždy vyskytují roztoči, kteří představují pro člověka závažné riziko (klíšťák holubí, klíště, blechy, štěnice). Ptačí štěnice sice nevyhledává člověka, ale když má nedostatek potravy, tak vás poštípe. Naopak klíšťák holubí jde na člověka kdykoliv.

Ptačí přenašeči chorob

Roztoči vyvolávají u některých lidí alergické reakce. Od holubů se však můžete nakazit také některou z infekčních nemocí. Vybral jsem ve stručnosti to nehezké, co vás kvůli jejich návštěvám může potkat:

Ornitóza

Způsobuje nejčastěji atypický zánět plic. Nákaza je možná vdechnutím kontaminovaného prachu z holubího trusu nebo přímým kontaktem.

Toxoplazmóza

Parazitární onemocnění zvířat i člověka, za které mohou prvoci. Má nenápadné projevy, ale je nebezpečná pro těhotné ženy a vývoj jejich miminka.

Tuberkulóza

Většinou zasahuje plíce, typický je chronický kašel s krvavými hleny. Existuje i ptačí varianta této choroby, která je přenosná na hospodářská zvířata a výjimečně i na člověka.

Salmonelóza

Akutní průjmové onemocnění způsobené bakteriemi. Vyskytuje se nejen u drůbeže.

TIP: Máte kočku, která chodí ven a rádi se s ní mazlíte? Kvůli kontaktu s nemocným nebo uhynulým holubem se může stát přenašečem uvedených chorob. Nepodceňujte proto péči o hůře přístupná místa, jako jsou světlíky nebo římsy.

Likvidace (nejen) mikrobů

Vyklízení holubů rozhodně nepatří mezi bezpečné kratochvíle. Efektivní zásah vyžaduje použití kombinace hned několika profesionálních přípravků. Slyšeli jste třeba o alpha-cypermethrinu? To je účinná látka, která kontaktně likviduje roztoče a klíšťáky. Je vysoce repelentní, ale až do zaschnutí také vysoce dráždivá.

Upozornění: Do takto ošetřených prostor se podle etikety nesmí vstupovat 8 hodin.

Aktivní kyslík zase likviduje mikroby. Proti roztočům a hmyzu zabírají pyrethroidy, které skvěle prosakují holubím trusem i při nižší koncentraci. Ze zkušeností také tvrdím – vždy je třeba ošetřovaný prostor důsledně promáčet odshora dolů širokospektrální desinfekcí kvůli spórám a plísním.

Kam s infikovaným odpadem? Do pytlů a bezpečně zlikvidovat.

  • Holubí trus, hnízda a další pozůstatky zmizí v přistaveném kontejneru, odkud putují do sběrného dvora zaměřeného na nebezpečné odpady, nebo ideálně rovnou do spalovny.
  • Po hrubém úklidu následuje pečlivá a odborná dezinfekce prostor.

Akce v tandemu

Na vyklízení po holubech a dezinfekci doporučuji odborníky, jakože se White jmenuju.

Na větší zásah jsou ideální dva lidé. Jeden kypří odpad po holubech a nabírá ho do pytlů, druhý ho postřikuje kvůli neutralizaci, aby se dostalo co nejméně biologického materiálu do vzduchu. V tandemu někdy pracuji s Jirkou z ADERY. Zrovna před chvílí jsem s ním telefonoval:

„Jirko, haló? Moc tě neslyším.“
„Já jsem…jedu v autě…ššš…ššš.“

Zdálo se mi, že je spíš ve vlaku. Je ale profík, takže mi za chvíli volal zpátky a probírali jsme další projekt montáže sítí proti holubům. To by vás mohlo zajímat – řešili jsme, jak může jeden panelák ušetřit.

Když je toho více za méně

Je to sedmipatrový dům. Proti holubům má být zasíťovaný pouze balkon ve 4. patře na soukromou objednávku. Ostatní lidé v domě ochranné sítě nechtějí, protože u sebe holuby nikdy neměli. Jenže pokud už jsou tito opeřenci zvyklí na 4. patro, po montáži sítí se jednoduše přestěhují do 3. a do 5. Na to se můžete spolehnout.

Doporučení: Ideální je se domluvit jako sdružení vlastníků / bytové družstvo a objednat zasíťování všech balkonů najednou. Instalace ochranného systému při sedmi balkonech pod sebou vychází zhruba o třetinu laciněji, než když si ho objedná každá domácnost zvlášť.

TIP: Sítě mohou být klasické, japonské nebo nerezové. Více informací včetně cen najdete na www.adera.cz/skudci/holub-skalni/.

Holubí výzva

Zavolejte mi, kde vás trápí tito ptáci a nabídnu vám řešení. Rychlé, bezpečné, účinné.

Poradíme se nezávazně. Teď ale s psaním končím. Právě jsem dopil svůj černý čaj a letím v bílém overalu k dalšímu zásahu. Zkřížit dráhu holubům.

Jsem s vámi. White

Pan White™ je mistrem dezinfekcí ve společnosti ADERA. Nejčastěji ho potkáte, jak bojuje proti plísním, virům, bakteriím nebo houbám v obytných i komerčních prostorách. Volný čas věnuje psaní článků a péči o spokojenost klientů z Prahy i středních Čech. Používá telefon 608 823 309 a e-mail adera@adera.cz.

Přidat komentář:

Váš e-mail nebude zveřejněný. Všechna políčka jsou povinná.*
*
*

Pan White bloguje